Od 15 marca 2024 r. rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie dla małych gospodarstw rolnych. Wypłatami standardowo zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przewidziano zmiany w płatnościach. Owszem, jedną z nich, mimo wcześniejszych komunikatów o braku, jest przywrócenie płatności dla małych gospodarstw. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027. Wśród nowych form wsparcia będzie dopłata do małych gospodarstw i ekoschemat ugorowania ziemi.
Dopłaty obejmą gospodarstwa o powierzchni minimum 1 ha, a łączna powierzchnia użytków rolnych na dzień 31 maja danego roku nie może przekroczyć 5 ha. Analogicznie do powyższego wysokość stawki płatności dla małych gospodarstw to 225 euro/ha.
W ramach ustawy rolnik musi najpierw złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w podstawowym terminie i według obowiązujących zasad, a dopiero od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 31 sierpnia będzie mógł wnioskować o płatność dla małych gospodarstw, która zastąpi wcześniejsze dopłaty.
W 2024, według harmonogramu, w ramach płatności bezpośrednich obowiązują:
- płatność redystrybucyjna,
- płatność dla młodych rolników,
- podstawowe wsparcie dochodów,
- wsparcie dochodów (produkcja zwierząt),
- wsparcie dochodów (produkcja roślin),
- ekoschematy.
W ramach przejściowego wsparcia krajowego przewidziano uzupełniającą płatność podstawową oraz płatność niezwiązaną do tytoniu.
Ponieważ nabór wniosków rozpoczął się 15 marca 2024 r., potrwa 1 lipca 2024 r., to z kolei na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca. Wnioski będzie można składać jeszcze do 26 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc., przypomina resort rolnictwa.
Od kilku lat można je składać wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych.
Źródło: MRiRW